İmam-ı Azam ve Hadislerle Hanefi Fıkhı Paneli Gerçekleşti

Ünlü Suriyeli Alim Muhammed Avvame ile Prof. Dr. Mehmet Özşenel’in katıldığı ve Baş vaiz Mustafa Akgül’ün yönettiği panel, fıkıh konusuna ilgi duyan geniş bir kitleyi bir araya getirdi.

50. Dönem MTTB Genel Başkanı Ömer Öztürk’ün kurucusu olduğu Fatih Gençlik Vakfı ve Misvak Neşriyat’ın düzenlediği program, Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde yapıldı. Kur’an-ı Kerim okunarak ve İmam-ı Azam ile ilglili kısa bir video yayınlanarak başlanan  programda İmam-ı Azam çeşitli yönleriyle anlatılırken, tercümesi tamamlanan Hadislerle Hanefi Fıkhı isimli eser de katılımcılara tanıtıldı.

“Kur’an Müslümanlığı !” Doğru Bir Yöntem mi

Medine-i Münevvere de yaşayan ünlü Suriyeli Alim Muhammed Avvame ile Prof. Dr. Mehmet Özşenel’in katıldığı ve İstanbul Başvaizi Mustafa Akgül’ün yönettiği panele katılım yoğun oldu.

“Mezhepler konusunda gençlerimizin kafa karışıklığı bizi üzmektedir” diyen, İstanbul Başvaizi Mustafa Akgül, bir kısım müesseselerin memleket çapında verdikleri hizmetlerle, insanların kalplerinde ve zihinlerinde apayrı bir yere sahip olduklarını söyledi. Bunlardan birinin Milli Türk Talebe Birliği olduğunu ifade eden Akgül şöyle konuştu:

“Zaman zaman ülkemizde bazen de İslam Alemi’nde gençlerin kafasını karıştıran allak bullak eden bir kısım fikirler ortaya atılıyor. Sünnetin dışlanması, sadece Kur’an Müslümanlığı  gibi fikirler; her ne kadar dinin aslına zarar veremeyecekse de, bir tek gencimizin bile kafasını karıştırsa bizi üzmektedir.”

Bir insanın büyüklüğü ders aldığı istifade ettiği insanların büyüklüğü ile ölçülür

Ardından mikrofona geçen Prof. Dr. Mehmet Özşenel, Ebu Hanife’nin ilimdeki seviyesini ve yaşantısından örnekler vererek Hanefi Fıkhı ve usulünü anlattı.

Özşenel konuşmasında, ”Bir insanın büyüklüğü ders aldığı istifade ettiği insanların büyüklüğü ile ölçülür. Ne kadar büyük bilgili alim insanlardan istifade ederseniz o kadar seviyeniz yükselir. Onun için İmam-ı Azam kendi döneminden Tabiun tabakasından ve ondan önceki nesillerden Sahabe’ye hem de çok önemli kendi döneminin en zirve isimlerinden ilim almıştır. Dolayısıyla İmam Ebu Hanife’yi sadece fıkıhta değil hadiste de zirve yapan isimler o isimlerdir.” ifadelerini kullandı.

Mezhep İmamlarımıza Şükran Borçluyuz

Suriye’li meşhur Hadis Alimi Prof. Dr. Muhammed Avvame de yaptığı Arapça konuşmasında, “İmamlarımız İslam’ın imamlarıdır. Hepsinin kaynakları bellidir. Bu kaynaklar Allah’ın kitabı, Peygamberinin sünnetidir. Ve bunlardan kaynaklanan genel kaideler icma ve kıyastır.” dedi.

Meşhur âlim Avvame, İ’laüssünen adlı eseri Hadislerle Hanefi Fıkhı  adıyla Türkçe’ye kazandıran Misvak Nesriyat’ın kurucusu Ömer Öztürk’ü kutlayarak başladığı sözlerini, İ’laüssünen isimli eserin ilim dunyasindaki haklı şöhretinden ve bu kitabin hadis ve fıkıh açısından öneminden bahsederek sürdürdü.

Avvame konuşmasının ardından yaptığı duada:

“Yarabbi iyilik, takva ve amelden razı olduklarını bize nasip et. Ey keremlilerin en keremlisi, bu Ümmeti muhafaza et. Allah’ım Ümmetin üstündeki sıkıntıları kaldır. Ya Rabbi sen en kerim olansın. Sen dualarımızı kabul et. Bütün İslam ülkelerine güven ve istikrarı nasip eyle. Ya Rabbi Muhammed Mustafa Ümmetinin kanlarının akmasını durdur. Fitnelerden bizleri koru Ya Rab. Sen kerimlerin en Kerimi olansın.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

 
_MG_6074
_MG_6037
 
 
_MG_6030
_MG_6051 _MG_6119_MG_6039 _MG_6096 _MG_6041 _MG_6122
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin